Кралот на Сурфање Гитара

Кралот на Сурфање Гитара

Това е достапна
DEN 239.52
Количината на стоката:

Во половина век од тој го почна своето владеење како Крал на Сурфање на Гитара, Дик Дејл и понатаму остана еден од карпа е иновативни и влијателни секач.Храбар пионер во користењето на брзина, јачина и sonic текстура, харизматичен Дејл измислени surf музика, како и во процесот трајно да ја менуваат улогата на електрична гитара во rock 'n' roll.На сите surf guitarists кои ќе следат во Дејл е почетокот, никој не може да ја усогласи својата prodigious техника, жестоките showmanship или неговиот немирен инвентивност.На почетокот на 1960-тите години, Дејл страст за спорт на сурфање инспириран од него да создаде музика што да се реплицира на физички сензации на сурфање искуство.Иако тој почна ослободување синглови на својот Deltone етикета во крајот на '50-тите години, Дејл направи многу на неговиот повеќето траен музика за време на неговата '60-ти ангажман со Главниот Евиденција.Во прилог на резба од сурфање звук на ознака за земја албуми Сурфери' Избор, Кралот на Сурфање Гитара и Лето Surf, Дејл се сврте за инспирација на друг сите Американски извршувањеповлечете трки, да се создаде hot-rod музички жанр на LPs под коцкестото Знаме и Г-дин Eliminator.Сега, Sundazed е правење на Дик Дејл е reverb-потопено, гениј LPs на располагање уште еднаш, начинот на кој тие требаше да се чуе : на винил.Нашите винил реставрација на гроздобер Дејл каталог карактеристики Кралот на Сурфање Гитара, неговата 1963 Главниот Евиденција деби албум.Било какви сомнежи дека Дејл може да се дуплираат frenzied напад на неговите претходни ЛП, на многу успешни Сурфери' Избор, се целосно избришани.Она што стил на музика, Р&Б, народна или поп - Дејл фрлања во својот остар перки, парче 'n' генерал музика машина, тоа доаѓа од чиста surf, апсолутно пушењето-топла и совршена придружба на следниот плажа-страна stomp и frug сесија.Овој албум е владее од оригиналот на аналогни ленти, и е спакуван со целосна оригинална покрие уметност.

Клучни карактеристики

Слични производи во категоријата